Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Usuwanie owłosienia

Zrozumienie podstaw anatomii i cyklu wzrostu włosów jest ważnym czynnikiem w skutecznej redukcji zbędnego owłosienia.

Przerwy między zabiegami oparte są na cyklu wzrostu włosa (anagen, telogen, katagen). Mieszki włosowe mogą zostać zniszczone tylko w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. Zatem każdy zabieg powinien wyeliminować ten procent włosów, który aktualnie jest w fazie wzrostu.
Ponieważ te trzy stany wzrostu włosa odbywają się cyklicznie, do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników  konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów.
Czas, aby włos przeszedł przez te etapy jest różny, zależy m.in. od koloru włosów, typu skóry oraz miejsca na ciele pacjenta. Stąd wynika ilość zabiegów (zazwyczaj od 3 do 6) i odstępy czasowe, które ustala się z pacjentem już w trakcie leczenia.

Na większości miejsc ciała pierwsze trzy zabiegi należy wykonywać co 4-6 tygodni. Pozwala to na wychwycenie większości włosów w fazie anagenu.
Jednak po trzecim, czasami czwartym zabiegu nie należy wykonywać następnych do czasu, aż nie pojawi się odrost. Wynika to stąd, że włosy po zabiegu przechodzą w fazę uśpienia, po czym zaczynają równo rosnąć. Oznacza to, że nastąpią okresy, gdy na skórze nie będzie żadnych włosów, a potem przyjdzie czas, kiedy pojawi się ich duża ilość równocześnie. Wówczas ten moment jest idealną chwilą do kolejnego zabiegu.

Ten synchroniczny odstęp może nastąpić w 2 do 5-ciu miesięcy po zabiegu, ale jest różny dla różnych obszarów ciała. Dlatego kolejne zabiegi należy przeprowadzać w ściśle określonych terminach.

W 2-4 tygodni po zabiegu powinny pojawić się na skórze „łyse” obszary, będące rezultatem wysuwania się włosów z mieszków. Czas wychodzenia włosów zależy od indywidualnych czynników, takich jak typ włosa czy fototyp skóry.

Po i przed zabiegiem należy unikać słońca przez 2 tygodnie, gdyż każdy kontakt z promieniami  słonecznymi może się skończyć trwałym przebarwieniem.